Ga naar de inhoud
Terug naar overzicht

Actiedag op 25 juni

Op 25 juni 2025 organiseren ABVV, ACV en ACLVB een algemene stakingsdag tegen de sociaaleconomische maatregels van de federale regering en het paasakkoord. Eerder kondigde het gemeenschappelijk vakbondsfront aan dat deze staking op 27 juni zou plaatsvinden, maar dit werd dus met twee dagen vervroegd. Bovendien zullen op de luchthaven van Brussels Airport Zaventem geen passagiersvluchten vertrekken tijdens deze nationale actiedag.

De vakbonden nodigen het brede maatschappelijke middenveld uit om deel te nemen aan deze staking net voor de zomer. Verder zou op korte termijn ook een actiedag gepland worden door de vakbonden in de dienstenchequesector om te protesteren tegen het gebrek aan loonakkoord voor de huishoudhulpen. Het is nog niet duidelijk op welke datum deze actiedag precies zal plaatsvinden.

We hernemen nog even de belangrijkste principes bij staking voor jou als werkgever:

  • Werknemers mogen deelnemen aan stakingsacties, maar ontvangen voor die dag geen loon. Vakbondsleden kunnen, onder voorwaarden, een stakingsvergoeding krijgen van hun vakbond.
     
  • Werkwillige werknemers:
    • die hun werk uitvoeren, ontvangen hun normaal loon;
    • die op het werk zijn aangekomen maar hun werk niet kunnen uitvoeren omwille van een staking, hebben geen recht op loon. Dit geldt voor elke staking, erkend of niet. 
    • die door de staking te laat komen of hun werkplaats niet kunnen bereiken, hebben enkel recht op een gewaarborgd dagloon als hun vertraging of afwezigheid te wijten is aan een oorzaak die hen buiten hun wil om is overkomen op de weg naar hun werk. Bij een geplande staking vervalt dit recht, omdat werknemers in dat geval wel maatregelen kunnen nemen om op tijd te zijn.

Als werkgever is het dus belangrijk je werknemers tijdig te informeren over geplande stakingsacties en de mogelijke impact op de bereikbaarheid van de werkplek of op het werk zelf. Werknemers kunnen in overleg met jou als werkgever of hun leidinggevende een vakantiedag opnemen om de gevolgen van de staking te omzeilen. Voor sommige werknemers is thuiswerken misschien ook een optie, waardoor zij geen of minder last hebben van de staking.

Deel dit nieuws

Gerelateerde artikels