Ga naar de inhoud
Terug naar overzicht

Terug naar werk: wijzigingen in de welzijnscodex op komst

Vrijdag 12 december 2025 heeft de ministerraad in tweede lezing een ontwerp van koninklijk besluit goedgekeurd dat voorziet in enkele wijzigingen in de Codex Welzijn op het werk. Het koninklijk besluit bevat maatregelen rond twee grote thema’s: enerzijds de preventie van langdurige afwezigheid op het werk en anderzijds de re-integratie van arbeidsongeschikte werknemers. Hieronder bespreken we de verschillende maatregelen die in het ontwerp aan bod komen.

Let wel: het gaat nog om een ontwerptekst. We houden je op de hoogte van zodra deze definitief is.

Waar gaat het over? 

We communiceerden eind november dat een wetsvoorstel werd ingediend in de Kamer dat voorziet in een versterkt ‘Terug Naar Werk-beleid’ voor arbeidsongeschikte werknemers. Nu werd ook een ontwerp van koninklijk besluit goedgekeurd dat dit verder uitwerkt. Het ontwerp voorziet in uiteenlopende maatregelen. 

Voorziene maatregelen

Communicatie via het TRIO-platform

Begin dit jaar werd het zogenaamde TRIO-platform opgericht. Dit platform fungeert als een beveiligd, digitaal communicatieplatform dat als doel heeft de terugkeer naar het werk van arbeidsongeschikte personen te bevorderen. 
Het TRIO-platform vergemakkelijkt de communicatie tussen de verschillende artsen (preventieadviseur-arbeidsarts, behandelend arts en adviserend arts) tijdens de procedures in het kader van een terugkeer naar het werk. Het ontwerp van koninklijk besluit bepaalt dan ook dat dit voortaan het nieuwe communicatiekanaal zal worden voor deze actoren.

Wijzigingen re-integratietrajecten

Het koninklijk besluit voorziet in enkele nieuwigheden wat betreft de re-integratie van langdurig zieken. Meer specifiek gaat het om:

  • de mogelijkheid voor de werkgever om een informeel re-integratie traject op te starten. Een informeel re-integratietraject is niet volledig nieuw. Het is een spontaan overleg tussen de preventieadviseur-arbeidsarts en de werknemer in ziekte. Dit gesprek heeft tot doel een terugkeer naar het werk te vergemakkelijken en te optimaliseren. Vandaag ligt het initiatiefrecht bij de werknemer om dit overleg op te starten. Nieuw wordt de mogelijkheid voor de werkgever om hiertoe het initiatief te nemen;
  • de mogelijkheid voor een werknemer om preventief een aanpassing van het werk te vragen, om zo te vermijden dat hij volledig uitvalt wegens ziekte;
  • de mogelijkheid voor de werkgever om een re-integratietraject te starten vanaf het begin van de arbeidsongeschiktheid (in plaats van na drie maanden arbeidsongeschiktheid);
  • de verplichting voor de werkgever om na acht weken afwezigheid een inschatting te laten maken van het arbeidspotentieel van de arbeidsongeschikte werknemer
    én wanneer hieruit volgt dat er arbeidspotentieel is: 
    • de mogelijkheid voor de werkgever om een bezoek voorafgaand aan de werkhervatting of een formeel re-integratietraject op te starten;
    • de verplichting voor de werkgever met 20 werknemers of meer om een formeel re-integratietraject op te starten ten laatste zes maanden na het begin van de arbeidsongeschiktheid;
  • het informeren van de adviserend arts wanneer een werknemer niet ingaat op de uitnodiging van de arbeidsarts voor een re-integratieonderzoek (met het oog op eventuele sancties);
  • een doorverwijzing naar de bevoegde regionale diensten voor begeleiding bij een werkhervatting in één van de volgende situaties:
    • wanneer het re-integratietraject beëindigd werd; of
    • wanneer de werknemer definitief ongeschikt is verklaard voor het overeengekomen werk.

Contact tijdens langdurige afwezigheid

Zoals ook gecommuniceerd in ons eerder nieuwsbericht, zal je als werkgever in het arbeidsreglement een procedure moeten opnemen voor het onderhouden van contact met je langdurig zieke werknemers. 

Het koninklijk besluit zal deze verplichting concretiseren. 

Snellere opstart medische overmacht

In sommige gevallen zal een arbeidsongeschikte werknemer het overeengekomen werk definitief niet meer kunnen uitvoeren door zijn/haar gezondheidstoestand. In dat geval kan een procedure worden opgestart om de arbeidsovereenkomst te beëindigen wegens medische overmacht. 

De procedure voor het beëindigen van de arbeidsovereenkomst wegens medische overmacht kan op dit moment worden opgestart na negen maanden ononderbroken arbeidsongeschiktheid. Deze termijn zal worden ingekort tot zes maanden. De andere voorwaarden en modaliteiten blijven hetzelfde.

Bron: Re-integratie van arbeidsongeschikte werknemers - Tweede lezing | News.belgium

Deel dit nieuws

Gerelateerde artikels