Meer mogelijkheden om studenten aan te werven
Je zal als werkgever studenten kunnen tewerkstellen vanaf 15 jaar, ongeacht of zij nog voltijds leerplichtig zijn of niet. Er zullen wel bijkomende beschermingsmaatregelen gelden voor de jobstudenten die nog voltijds leerplichtig zijn. Zo zullen zij onder andere enkel lichte arbeid mogen verrichten.
Let op: Het is nog wachten op een koninklijk besluit dat toelicht wat er precies bedoeld wordt met ‘lichte arbeid’. Er kan op dit moment nog geen gebruik gemaakt worden van deze maatregel. We houden je verder op de hoogte van de evoluties.
Student aanwerven vanaf 15 jaar oud voor lichte arbeid
Volgens de huidige regels kan je als werkgever een student aanwerven als die:
- ofwel minstens 16 jaar oud is;
- ofwel minstens 15 jaar oud is en niet meer is onderworpen aan de voltijdse leerplicht. Een jongere is niet meer onderworpen aan de voltijdse leerplicht eens de eerste twee jaren van het secundair onderwijs met volledig leerplan zijn gevolgd.
Het wetsontwerp voorziet een verlaging van de minimumleeftijd voor studentenarbeid naar 15 jaar. Er zal geen bijkomende voorwaarde op het vlak van leerplicht meer zijn. Hierdoor zal een werkgever studenten die 15 jaar of ouder zijn en nog onderworpen zijn aan de voltijdse leerplicht wel kunnen tewerkstellen als student.
Let wel: zij zullen enkel ‘lichte arbeid’ mogen uitvoeren. Wat dat precies inhoudt is nog niet duidelijk. Dat zal nog vastgelegd moeten worden in een koninklijk besluit. Zo lang dat koninklijk besluit er niet is, zal er nog geen gebruik gemaakt kunnen worden van deze maatregel.
Bescherming van een student die nog voltijds leerplichtig is
Wanneer een koninklijk besluit vastlegt wat ‘lichte arbeid’ is, zullen studenten die minstens 15 jaar en nog voltijds leerplichtig zijn, kunnen worden tewerkgesteld. Bij het tewerkstellen van deze studenten moet er wel rekening gehouden worden met een aantal beschermende maatregelen.
We geven hieronder een overzicht van de regels die van toepassing zijn op minderjarige studenten.
| Onderworpen aan de voltijdse leerplicht | Niet meer onderworpen aan de voltijdse leerplicht | |
|---|---|---|
| Arbeidsduur |
Tijdens schoolperiode, buiten schooltijd:
Tijdens periode van minstens 1 week schoolvakantie:
Tewerkstelling bij meerdere werkgevers moet samengeteld worden. |
Max. 8 uur per dag en 40 uur per week (of hogere grens tot max. 10 uur per dag en 50 uur per week vastgelegd in een koninklijk besluit) Tewerkstelling bij meerdere werkgevers moet samengeteld worden. |
| Overwerk | Verboden | Kan in specifieke omstandigheden en mits het respecteren van specifieke voorwaarden. |
| Pauzes |
Max. 4,5 uur ononderbroken werken
|
Max. 4,5 uur ononderbroken werken
|
| Dagelijkse rust | Ten minste 14 uur opeenvolgende rust tussen twee prestaties | Ten minste 12 uur opeenvolgende rust tussen twee prestaties |
| Wekelijkse rust | Een bijkomende rustdag onmiddellijk volgend op of voorafgaand aan de zondag | Een bijkomende rustdag onmiddellijk volgend op of voorafgaand aan de zondag |
| Nachtarbeid (20 – 6 uur) | Verboden | In principe verboden. Kan enkel in bepaalde situaties, binnen bepaalde grenzen en mits het respecteren van specifieke voorwaarden. |
| Zondag- en feestdagarbeid | Verboden | Kan in specifieke omstandigheden en mits het respecteren van specifieke voorwaarden. |
Werkgevers die zich niet houden aan de bovenvermelde voorwaarden bij het tewerkstellen van een minderjarige van 15 jaar die nog onderworpen is aan de voltijdse leerplicht, riskeren een sanctie van niveau 2. Dat kan een strafrechtelijke geldboete betekenen die ligt tussen 400 euro en 4000 euro of een administratieve geldboete van 200 euro tot 2000 euro.
Bron: Wet van 18 december 2025 houdende diverse bepalingen, gepubliceerd in het Belgisch Staatsblad van 30 december 2025.